czwartek, 9 lutego 2017

Światowy Dzień Chorego

Światowy Dzień Chorego ustanowił papież Jan Paweł II w 1992 r., wyznaczając jego coroczne obchody we wspomnienie objawienia Matki Bożej w Lourdes (11 luty).

Dzień ten jest okazją do modlitwy za chorych i okazją do dostrzeżenia wielkiego daru, jakim dla Kościoła jest ofiara ludzkiego cierpienia.

Obchody Światowego Dnia Chorego połączone są ze sprawowaniem Eucharystii w intencji wszystkich cierpiących oraz udzieleniem im sakramentu namaszczenia chorych który ma na celu umocnić człowieka w przeżywaniu cierpienia, umocnić ufność w Bogu i pomagać w znoszeniu dolegliwości choroby.

Sakrament ten - niestety wciąż często, choć niesłusznie, kojarzony z "ostatnim namaszczeniem" a więc namaszczenie tuż przed śmiercią. Często się zdarza, że najbliższa rodzina zwleka, a sam chory boi się poprosić o namaszczenie we właściwym czasie, gdyż w jego przekananiu jest ono nieuchronnym zwiastunem bliskiej śmierci.

Przypominamy, że w tym miesiącu Żywy Różaniec do intencji ogólnych dołącza intencje parafialną - Za wszystkich cierpiących w naszej parafii, o rozpoznanie prawdy, że sakrament namaszczenia chorych jest przede wszystkim sakramentem chorych i cierpiących.

"Człowiek, który nie stawia czoła 
cierpieniu, nie akceptuje życia.
Ucieczka przed cierpieniem jest 
ucieczką przed życiem"
                                                                                                                           Benedykt XVI

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz