niedziela, 4 czerwca 2017

5. Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca
5. Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca odbyła się w sobotę, 3 czerwca na Jasnej Górze. Tegoroczna pielgrzymka przebiegła pod hasłem: „Idźmy i głośmy jak Maryja”. W modlitwie uczestniczyło ok. 15 tys. wiernych ze wszystkich polskich diecezji. Z naszego Żywego Różańca uczestniczyły 4 osoby.

5. Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca rozpoczęła się już w piątek, 2 czerwca Apelem Jasnogórskim, po którym rozpoczęło się czuwanie nocne.

W czasie jasnogórskiego spotkania pielgrzymi zawierzyli Matce Bożej wspólnotę Żywego Różańca w Polsce.Koła i Róże różańcowe działają we wszystkich diecezjach w Polsce. Pielgrzymka jest okazją do integracji wszystkich tych kół modlitewnych. W 2012 roku dzieło Żywego Różańca w Polsce otrzymało nową ogólnopolską strukturę, która została ujęta w Statucie „Stowarzyszenia Żywy Różaniec” i zatwierdzona przez biskupów w czerwcu 2012 roku na Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski we Wrocławiu.

Pamiątką tegorocznej pielgrzymki był obrazek – Matka Boża Fatimska z modlitwą św. Jana Pawła II Poświęcenie świata Niepokalanemu Sercu Maryi (Fatima, 13 maja 1982 r., Watykan, 16 października 1983 r., Watykan, 25 marca 1984 r.)

Przed Mszą św. pielgrzymi uczestniczyli w programie słowno-muzycznym oraz wysłuchali konferencji ks. Macieja Będzińskiego 'Idźcie i głoście'.

„Członek Żywego Różańca to jest osoba, która przez miesiąc modli się dziesiątkiem różańca w jednej intencji, która modli się w intencji papieskiej, wspiera misje, kocha Kościół, związany jest ze swoją parafią. I takie osoby tworzą koło żywego różańca, róże żywego różańca. Nie ma ograniczeń wiekowych, nie ma granic, żywy różaniec ogarnia cały świat. Zapraszamy dzieci, młodzież, dorosłych, cierpiących. Mamy najróżniejsze grupy różańcowe: mamy nauczycieli, mamy strażaków, mamy mężczyzn, mamy dzieci, mamy praktycznie wszystkie stany' i osoba w każdym wieku może należeć do Żywego Różańca” – mówi ks. Maciej Będziński.Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. sprawowana w południe na szczycie jasnogórskim. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp senior Stanisław Nowak. Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry. Mówił: „Ukochani pielgrzymi skupieni w kołach Żywego Różańca, którzy każdego dnia modlicie się na różańcu realizując prośbę Matki Bożej z Fatimy - 'módlcie się na różańcu, odmawiajcie różaniec', dziękujemy za waszą modlitwę i zaangażowanie się w życie parafii i diecezji. (…) Niech tegoroczna pielgrzymka jeszcze bardziej umocni waszą wiarę i pomoże odkryć piękno modlitwy różańcowej, dzięki której możemy wyprosić u miłosiernego Boga tak wiele łask. Niech różaniec będzie takim naszym przyjacielem w chwilach radosnych i bolesnych, niech towarzyszy nam przez całe życie. Otoczmy różańcem naszą Ojczyznę, rodzinę i każdego człowieka”.

„Bądźcie wszyscy pięknie pozdrowieni, bądźcie u siebie, jak się jest u Matki, to jest się u siebie, poczujcie się przez pewien czas naprawdę przy Maryi, i podejmijcie to piękne gasło ‘Idźmy i głośmy jak Maryja’. Idźmy i głośmy orędzie Ewangelii, orędzie zawarte w Ewangelii Bożej, tej wspaniałej Ewangelii, tej Ewangelii, którą przeczytaliśmy – podkreślał w homilii abp senior Stanisław Nowak – Przeżywacie pielgrzymkę pod imieniem pielgrzymki Żywego Różańca, tych kółek różańcowych, które są w parafiach. Jako biskupi wizytujemy te kółka różańcowe, pytamy zawsze o nie. Na pewno każda parafia się cieszy tymi żywymi kołami modlitwy różańcowej, mają one wymiar ku Bogu, to są wspólnoty na kolanach, ale też ku człowiekowi. Bo mała ‘wspólnotka’, teraz 20 osób, dawniej 15 wspólnie, odmawia różaniec i uczy się nie tylko Boga, ale i człowieka. I tak ma być, my Boga kochamy ponad wszystko, ale i bliźniego, tak jak siebie samego. I właśnie te różańcowe koła uczą tego społecznego wymiaru. Sam się czuje pielgrzymem, bo jak byłem w szkole, w szóstej klasie, ksiądz założył wśród chłopców żywą różę, byłem zelatorem tej żywej róży”.


Organizatorzy pielgrzymki już dziś zapraszają na 1. Ogólnopolski Kongres Różańcowy, który odbędzie się na Jasnej Górze w dniach 6-8 września bieżącego roku pt. 'Różaniec ratunkiem dla świata'.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz